The Global Arctic Handbook

Cham: Springer, 2019.

The Soviet version of modernity: Weberian and post-Weberian perspectives

Maslovskiy M.

Russian Sociological Review. 2019. Vol. 18. No. 2. P. 174-188.

In Search for Peace in the Arctic

Sergunin A. A., Konyshev V.

In bk.: The Palgrave Handbook of Global Approaches to Peace. Cham: Springer, 2019. Ch. 33. P. 685-716.

Symbolic Representations of ‘Sovereignty’ in Modern Political Discourse (Comparative Analysis of Contemporary Discourse From France, USA, Russia, and China)

Krivokhizh S., Akopov S.

Basic research program. WP BRP. National Research University Higher School of Economics, 2019. No. 65/PS/2019 .

17-18 мая в г. Адлере состоялась Всероссийская научная конференция с международным участием "Политика в сетевом обществе". В ней приняли участие и выступили с сообщениями профессор департамента прикладной политологии А.Ю.Сунгуров ("Экспертное сообщество: от эксперта - объективного "прибора" к инициативной экспертизе") и аспирант К.А.Шамшура ("Концепция государственного и общественного контроля над государственными институтами: попытка сравнительного анализа").