• A
  • A
  • A
  • ABC
  • ABC
  • ABC
  • А
  • А
  • А
  • А
  • А
Regular version of the site
ФКН
Contacts

Address:
198099 Saint Petersburg
17 Promyshlennaya Ulitsa, Room 107

Phone:+7 (812)786-92-49 

Postal address: 
190008 Saint Petersburg
16 Soyuza Pechatnikov Ulitsa
 

 Facebook

Administration
Department Head Alexander Semyonov
Academic Supervisor Evgeniy Anisimov
Book
From Cotton and Smoke: Łódź – Industrial City and Discourses of Asynchronous Modernity 1897–1994

Zysiak A., Śmiechowski K., Każmierska K. et al.

Lodz University Press, Jagiellonian University Press, distributed by Columbia University Press, 2018.

Book chapter
Fisheries of the eastern coast of the Azov Sea in the late 18th – 19th century – Organization, infrastructure and everyday life

Kraikovski A.

In bk.: Between Grain and Oil from the Azov to Caucasus: The port-cities of the eastern coast of the Black Sea, late 18th – early 20th centuries. Vol. 3. Centre of Maritime History, Institute for Mediterranean Studies – Foundation of Research and Technology, 2020. Ch. 6. P. 139-163.

A new version of the conference programme “A Usable Past: Applied and Interdisciplinary History” is now available

On 28-29th March, 2014 the Faculty of History holds an international conference  “A Usable Past: Applied and Interdisciplinary History”

Directions: SOYUZA PECHATNIKOV st., 16, room 301 

 

“A Usable Past: Applied and Interdisciplinary History”

International conference

28-29th March, 2014

National Research University Higher School of Economics- St. Petersburg, Faculty of History, Soyuza Pechatnikov st., 16

 

28 March  Friday, room 301

10:00  - 10:30 Opening of the conference

10:30 –   12:30  Session 1.  Applied history: development studies, economy, industrial heritage

Chair and discussant:  Tatiana Borisova

Sabine Clarke (University of York) “The uses of history for contemporary debate about development”

Andrey Volodin (Moscow State University) “Economic history: How to find a global retrospective”

Dag Avango (Royal Institute of Technology, Stockholm) “Abandoned extraction landscapes as resources for sustainable development: cases from the Arctic and Antarctic”

Anna Storm (Stockholm University) “Ignalina: A closed down nuclear power plant as a ‘landscape scar’"

12:30 – 13:30 Lunch

13:30 – 14:45 Session 2. History and Law

Chair and discussant:  Sergey Belov (St-Petersburg State University)

Tatiana Borisova (National Research University Higher School of Economics) “Cold War jurisprudence and the legal other”

Marina Kurkchiyan (Oxford University) “Tracing the past to the present: an application of the comparative approach to the study of socio-legal traditions”

Olga Frishman (Tel-Aviv University) “The use of history to legitimate constitutional courts”

14:45 – 15:00 Coffee break

15:00 – 16:00  Key note lecture 1

Poul Holm (Trinity College Dublin) “The need for history – How history speaks to the future”

16:00 – 16:15 Coffee break

16:15 – 18:00  Roundtable 1. Interdisciplinary history: technology, architecture, environment.

Chair and discussant Julia Lajus (Higher School of Economics and European University at St. Petersburg)

Participants:

Alexandra Bekasova (European University at St. Petersburg and Higher School of Economics) “Techno-tales of progressive change and "a usable past": what "useful" to say have historians of technology about the past in relation to the present and future of mobility?”

Anna Kotomina (Russian State University for the Humanities) "Seeing things differently: Optical devices and German-Russian technological exchange in the long nineteenth century"

 

Gabriele Oropallo (University of Oslo) “The lasting century: Two visions of design for durability of economic transitions”

 

Daria Zueva (Huazhong University of Science and Technology) “Socialist architecture usage and conservation: Comparative analysis”

 

Anastasia Fedotova(Institute for the History of Science and Technology RAS) “Trade of grain, pests, and crop failures (the history of applied entomology as the junction of history of science, history of agronomy, and environmental history)”

 

Dmitry Nechiporuk(National Research University Higher School of Economics) “International green agenda and the Olympic modernization of waste water treatment plants in the USSR/Russia”

 

29 March Saturday

10:00  - 11:00 Key note lecture 2

Irina Savelieva (National Research University Higher School of Economics) “Professional practices of historians outside the academy”

11:00 – 11: 15 Coffee break

11:15 – 13:15  Session 4. Public history and historical memory on European periphery

Chair and discussant: Marina Loskutova (Higher School of Economics)

Anna Zadora (Strasbourg University) “The Second World War in Belarus: A perfectly usable past for political purpose”

Catriona Kennedy (University of York) “The political uses of the past in Ireland: The bicentenary of the 1798 rebellion”

Kaori Kimura (Hungarian Academy of Sciences) “Influence of the Treaty of Trianon – Political and ethnic problems of Hungary in the past and present times”

Evgenii Koloskov (Saint-Petersburg State Agrarian University) “Longing for the South: Discourse of the lost legacy in the international relationships of South Slavic countries”

13:15 – 14:15 Lunch

14:15 – 16:30 Session 5. Public history and historical memory Russian / Soviet

Chair and discussant Alexander Semyonov (Higher School of Economics)

Julia Khmelevskaya  (South Ural State University, Chelyabinsk)  “A usable past, the lessons of history and venues of future: Some critical notes”

Adrian Selin (National Research University Higher School of Economics) "First capitals of Rus': Semi-scientific discourse of 2003-2013"

Ivan Kurilla (Volgograd State University) “Stalingrad in current policy and in the city “branding”

Antonio Mendon ça (University of Lisbon)“Building new national narratives in post-Soviet museums"

Zarina Gatina (National Research University Higher School of Economics) “The transformation of the professional historian into the public historian”

16:30 – 16:45 Coffee break

16:45 – 18:15  Roundtable 2.  Public history, politics, culture and media.

Chair and discussant: Adrian Selin ( Higher School of Economics)

Participants:

Oleg Reut (Petrozavodsk State University), Tatiana Teterevleva (Northern (Arctic) Federal University, Arkhangelsk) “Presenting the past: Consumerism and digital electoral history”

Nadezhda Razhukova (National Research University Higher School of Economics) “Images of empire in British media”

Alexandra Kolesnik (National Research University Higher School of Economics) “Using history in mass culture: Representation of the past in popular music”

Dunja Dogo   (University of Siena) “Creating a cultural memory: Images of Decembrists and populists in Russian and Soviet historical feature-films (1917-1932)”

Ekaterina Melnikova (Peter the Great Museum of Anthropology and Ethnography (Kunstkamera) Russian Academy of Sciences) “Animating Dobrynya Nikitich: Unbelievable past – unbelievable Present”

Nikolai Petrov (St. Petersburg Metochion of the Convent of Saints Constantine and Helena) “The veneration of St. Nicholas in Russia during the 11th-14th centuries”

Ilya Guryanov (National Research University Higher School of Economics) “Constructing the origins of modern republicanism: The concept of “civic humanism” as a usable past”

18:15 – 18:30 Coffee break

18:30 – 19:15  Roundtable 3. Teaching applied and public history.

Chair: Julia Lajus ( Higher School of Economics and European University at St. Petersburg)

19:15 – 19:30 Summing-up