Set-weighted games and their application to the cover problem

Vasily V. Gusev.

European Journal of Operational Research. 2023. Vol. 305. No. 1. P. 438-450.

Welfare Effects of Strategic Voting under Scoring Rules

Ianovski E., Kuka V., Teplova D.

In bk.: Multi-Agent Systems (19th European Conference, September 14-16, 2022, Düsseldorf, Revised Selected Papers). Heidelberg: Springer, 2022. P. 1-14.

Casualties of border changes: Evidence from nighttime lights and plant exit

Behrens K., Kuznetsova M.

CEPR Press Discussion Paper No. 17528. DP17528. CEPR, 2022

Статьи сотрудников департамента экономики приняты к публикации в Annals of Operations Research и Journal of Economic Theory.

Статья доцента департамента экономики, ведущего научного сотрудника Лаборатории теории рынков и пространственной экономики НИУ ВШЭ Сергея Коковина "Method of Digraphs for Multi-dimensional Screening", написанная в соавторстве с Babu Nahata (Университет Луисвилля, США), принята к публикации в журнале Annals of Operations Research.
Статья доцента департамента экономики, ведущего научного сотрудника Лаборатории теории рынков и пространственной экономики НИУ ВШЭ Филиппа Ущева "Toward a theory of monopolistic competition", написанная в соавторстве с Жаком Тиссом (Католический университет Лувена (Бельгия), Лаборатория теории рынков и пространственной экономики НИУ ВШЭ, CEPR) и Мэтью Паренти (Свободный Университет Брюсселя), принята к публикации в журнале Journal of Economic Theory.

Поздравляем коллег!