The impact of pandemic-driven care redesign on hospital efficiency

Jakovljević M., Timofeyev Y., Zhuravleva T.

Risk Management and Healthcare Policy. 2024. Vol. 17. P. 1477-1491.

A Survey on Business Cycles: History, Theory and Empirical Findings

Orlando G., Sportelli M.

In bk.: Consequences of Social Transformation for Economic Theory. Proceedings of the 2022 Euro-Asian Symposium on Economic Theory (EASET), Ekaterinburg, Russia. Ekaterinburg: Springer, 2022. P. 5-34.

Equilibrium existence and uniqueness in additive trade models

Slepov Fedor, Kokovin S. G.

Basic research program. WP BRP. National Research University Higher School of Economics, 2023. No. 262/EC/2023.

Статьи сотрудников департамента экономики приняты к публикации в Annals of Operations Research и Journal of Economic Theory.

Статья доцента департамента экономики, ведущего научного сотрудника Лаборатории теории рынков и пространственной экономики НИУ ВШЭ Сергея Коковина "Method of Digraphs for Multi-dimensional Screening", написанная в соавторстве с Babu Nahata (Университет Луисвилля, США), принята к публикации в журнале Annals of Operations Research.
Статья доцента департамента экономики, ведущего научного сотрудника Лаборатории теории рынков и пространственной экономики НИУ ВШЭ Филиппа Ущева "Toward a theory of monopolistic competition", написанная в соавторстве с Жаком Тиссом (Католический университет Лувена (Бельгия), Лаборатория теории рынков и пространственной экономики НИУ ВШЭ, CEPR) и Мэтью Паренти (Свободный Университет Брюсселя), принята к публикации в журнале Journal of Economic Theory.

Поздравляем коллег!