Multi-level conceptual model of efficiency control in supply chain management

Strimovskaya A., Barykin S., Volkova E. et al.

IFAC-PapersOnLine. 2023. Vol. 56. No. 2. P. 1809-1814.

Application of Artificial Intelligence Methods for Improvement of Strategic Decision-Making in Logistics

Kitzmann H., Strimovskaya A., Serova E.

In bk.: Transfer, Diffusion and Adoption of Next-Generation Digital Technologies. IFIP WG 8.6 International Working Conference on Transfer and Diffusion of IT, TDIT 2023 Nagpur, India, December 15–16, 2023 Proceedings, Part II. Vol. 698. Springer, 2024. P. 132-143.

20 модераторов Зимней школы по логистике НИУ ВШЭ Санкт-Петербург

Фактически обсуждение актуальных тем развития логистики началось накануне, 3 февраля, с выступления на международной научной студенческой конференции (Annual International Student Research Forum) НИУ ВШЭ Санкт-Петербург ключевого докладчика - профессора Harri Lorentz  (University of Turku, Finland) на тему “The analysis of logistics development trends in global scale”. Некоторым из участников Зимней школы по логистике удалось ознакомиться с представленными материалами.