White book 2018. Belarusian Higher Education: European perspectives

Laurukhin A., Dounaev V., Vetokhin S. et al.

V: VŠĮ «Socialinės ir politinės ekspertizės agentūra», 2018.

Статья
Predictors of Academic Achievement in Blended Learning: the Case of Data Science Minor

Musabirov I., Поздняков С. И., Tenisheva K.

International Journal of Emerging Technologies in Learning. 2019. Vol. 14. No. 5. P. 64-74.

La réciprocité politique selon Hannah Arendt

Kaploun V.

In bk.: La réciprocité, dimensions théologiques, juridiques et autres. Toulouse: Presses de l’université Toulouse 1 Capitole, 2019. P. 409-418.

Online News and Protest Participation in a Political Context: Evidence from Self-Reported Cross-Sectional Data

Nora A. Kirkizh, Olessia Y. Koltsova.

Basic research program. WP BRP. National research university Higher School of economics, 2018. No. WP BRP 58/PS/2018.

Началась зимняя кампания конкурса на замещение должностей профессорско-преподавательского состава НИУ ВШЭ в 2019 году.

Документы участников конкурса принимаются с 01.11.2018 по 03.12.2018.

Вакансии департамента социологии: профессор 1 ст. (1 вакансия), доцент 1 ст. (3 вакансии), старший преподаватель 1 ст. (1 вакансия). Всю подробную информацию о текущей кампании можно найти на странице конкурса, там же подается заявка (анкета) на конкурс: https://pps.hse.ru/1st2019/".