Introduction: Religion and Borders in (Post–)Cold War Peripheries

Kormina J., Heo A.

Journal of Religion. 2019. Vol. 99. No. 1. P. 1-17.

The Year of Science: Modest celebration or lavish funeral?

Laurukhin A.

In bk.: Belarusian Yearbook 2018. A survey and analysis of developments in the Republic of Belarus in 2017. V: Lohvinau, 2018. P. 126-133.

Online News and Protest Participation in a Political Context: Evidence from Self-Reported Cross-Sectional Data

Nora A. Kirkizh, Olessia Y. Koltsova.

Basic research program. WP BRP. National research university Higher School of economics, 2018. No. WP BRP 58/PS/2018.

13 декабря в 17:00 состоится лекция Матеуша Стачуры на тему Rational Action and Social Norms.

(в рамках прохождения им конкурса на должность доцента департамента социологии) в ауд. 208 по адресу ул. Седова 55/2.

Матеуш Стачура с сентября 2017 г. преподает в НИУ ВШЭ - СПб дисциплины по социологии для образовательных программ "Социология" и "Политология". Подробнее курсы и программы можно посмотреть на его странице: https://www.hse.ru/org/persons/208988002#teaching

CV Stachura.pdf

Teaching Record Stachura.pdf